Yatay Geçiş Nedir Ve Bir Öğrenci Kaç Kere Yatay Geçiş Yapabilir?


Yatay geçis; üniversite sınavında ki stresten,kaygıdan dolayı belirlediği hedefe ulaşamayan öğrenciye sınav stresinden kurtulduktan sonra üniversite de yakın-eşdeğer bir yer kazandıktan sonra bir hak daha sağlanmaktadır.
Yani; mesela öğrenci inşaat mühendisliği istiyor fakat sınavda İ.Mühendisliğini kazanamadı onun yerine Maden mühendisliğini kazandı. Birinci yılın sonunda ki not ortalaması sonucunda ve geçmek istediği bölümün yatay geçiş kontejyanına göre bu şartları sağladığı takdırde;
Not ortalamasının 4 üzerinden 3,5 ve üzeri ortalama yatay geçiş şansınızı arttırır.
3,5 ne kadar 4’e yakın olur ise ve kontejyan dahilinde ki bu kontejyanlar da genellikle çok büyük üniversitelerde ( Boğaziçi,İTÜ,ODTÜ,YTÜ…) bunlar genellikle 10-12-14 kontejyan ayrılır. Bu kontejyanın içerisine başvuran öğrencilerin 1. yılın sonunda ki ortalamasına göre kaç kişi alınacaksa ( diyelim 14 kişi alınacaksa )ilk 14 kişi yatay geçis yapabilir.

Bir Öğrenci Kaç Kere Yatay Geçiş Yapabilir?
Bir öğrenci 2. yıl’ın başında ve en geçte 3. yıl’ın başında yatay geçiş için başvurabilir.
Daha önceki yıllarda ki uygulama da bu şekilde idi. 2010 senesinde ki Akademik yılında ki uygulama da bu şekildeydi.
Birinci yılın sonun da bir not ortalamamız ortaya çıkacak; ikinci yılın başında ilk kez biz yatay geçiş için başvurabiliriz.
Şayet kontejyana giremediniz yahut not ortalamanız yetmedi bu yüzden ikinci yılın sonunda ve üçüncü yılın başında siz yatay geçiş için bir kez daha başvurabilirsiniz. Ancak üçüncü yılın başında da siz yatay geçiş şartlarını yerine getiremeyip giremediğiniz takdirde artık son yılda yatay geçiş kesinlikle yapabilirsiniz.

Etiketler:

You may also like

LEAVE A COMMENT