Uygulamanızı Google Play’e Yükleme


Android oyununuzu,uygulamanızı yazdıktan sonra Developer hesabınızı kurdunuz imzalayıp paketleyip aldı iseniz.
Developer a uygulamanızı nasıl yükleyeceğinizi anlatma vaktine gelmiştir.
Developer ( geliştirici) cihazınız ile Google Play Store’un uygulama yayımlama sayfası‘na tıkladığınız da karşınıza geliştirici kontrol paneli gelir. Ve daha önce yüklemiş olduğunuz uygulamalar var ise liste halinde görüntülenir.

play_publish

Ancak sizin gibi ilk defa uygulama yayınlayacak olanlar için ekran boş gelecektir. Ve uygulamanızı bekletmeden hemen yayınlamaya başlayalım.

Google Play Geliştirici’yi açtığımızda karşınıza gelen ilk ekranda Yeni uygulamalar ekleyin Butonunu kullanarak uygulamanızı yüklemeye başlayabilirsiniz.
newapppublish

Yeni uygulama ekle butonunu tıkladıktan sonra karşınıza ufak bir window ( pencere ) açılacaktır. Önceden hazırladığınız apk uygulamasını karşı tarafa yükleyebilirsiniz. Ve yahut bu pencerede uygulamanızın dilini ve başlığını yazmayı unutmayınız.

uygulamayukle

Uygulama yüklemek için önceden hazırlamış olduğunuz imzalı ve paketlenmiş olan APK dosyanızı yüklüyorsunuz. Konsol’da üç sekme sunulur: Üretim, Beta Testi ve Alfa TEsti şeklindedir. Bu kısımlar oyununuzu ve ya uygulamanızı kullanıcı ile buluşmaya ve süreç takibi yapmanızı sağlamak içindir. Uygulamanızı kullanıcılar ile buluşturup hemen yayınlamak istiyorsanız Direkt üretim bölümüne APK dosyanızı yükleyerek bölümü tamamlayabilirsiniz.

apkpublish

Sol kısımda göreceğiniz gibi Apk sekmesinin alt kısmında store ( mağaza ) girişi vardır. Onu açtığınız zaman mağazada uygulamanızın nasıl görüntüleceğini ayarlayacaksınız. Sonra karşınızı ekran görüntüsü çıkacaktır. Bu kısımda uygulamanızın dilini, adını, mağaza açıklamasını, tanıtım metnini, sürümünü ve uygulamada yaptığınız son değişiklikleri kullanıcıların haberdar olması için girebilirsiniz.

magazagirisi

Sitenin alt kısımlarına doğru gittiğinizde uygulamanızdan çektiğiniz ekran görüntülerini ekleyebileceğiniz bir yer çıkar. Burası kullanıcıların uygulamanız hakkında fikir sahibi olabileceği ve oyunu indirmeden görebilecekleri bir görsel kısımdır. Bu kısım geliştiricilerin uygulamalarını gösterebilmek ve tanıtabilmek için çok önemli bir kısımdır.

appsshot

Sayfadan aşşağı inince ekran görüntülerinin alt kısmında mağazada uygulamanızın yer almasını istediğiniz kategoriyi seçmeniz ve kullanıcıların ulaşabilecekleri iletişim mailini paylaşmanızda fayda vardır.

ayrintilar

Mağaza girişini tamamladığın ardından sol menüde yer alan fiyatlandırma seçeneğine tıkladığınız zaman. Burada uygulamanızın hangi ülkerde ve ne kadara yayınlamak istediğinizi seçiyorsunuz.

fiyatlandirma

İlham- Geleceği Yazanlar

Etiketler:,

You may also like

LEAVE A COMMENT