Nam-ı diğer Eski İstanbul


İstanbul Birçok yerli,yabancı kitapalra,filmlere,dizilere konu olan bu tarihi yarımada meşhur Fransız Devlet Adamı Napoleon’un dediği gibi. dünya tek bir ülke olsaydı başkent istanbul olurdu.

Benim Gözümden İstanbul Ve Yorumlar.

Tarihi yarımada aslında bir dönemin İstanbul’udur. Şimdi dev gibi büyüyen ve genişleyen İstanbul’un içinde tarihi bir bölge olarak ayakta duruyor.

Bizans ve Osmanlı Medeniyetlerinin en güzel eserleri tarihi İstanbul bölgesinde bulunuyor. 1-2 günde tamamını keşfetmek imkansız. Her gittiğinizde yeni bir yer keşfettiğiniz muhteşem bir tarihi bölge!
İster Galata Köprüsü’nden yürüyerek Eminönüne geçin ve bölgeyi buradan başlayarak keşfedin, İster Sultanahmet’e kadar tram(W)ay ile gidin ve oradan başlayın. 2-3 gün bile yetmez eğer tüm müzeleri, çarşıları, bedestenleri hakkını vererek gezeceğim derseniz.Rahat bir ayakkabı, bir müzekart ile bol yürüyüşlü, bol dinlenmeli ama full tarih dolu bir gezi sizi bekliyor. İstanbul demek bence burası demek…
1
Topkapı Sarayı, Aya Sofya, Yerebatan Sarayı, Sultanahmet Camii ve bölgesi, Gülhane Parkı, Yerebatan Sarnıcı, İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Büyük Çarşı, Kapalı Çarşı, Eminönü, Galata Köprüsü, balık-ekmek.,Mısır Çarşısı,Karaköy,Dolmabahçe Sarayı ve hemen karşıdaki tarihi mekanlar. Velhasılı İstanbul tarih dolu.. daha ne olsun !!!
3
Marmaray’ı kullanarak Ayrılık Çesmesi’nden Sirkeci durağında inersek 5 dakika yürüme mesafesinden kapalı çarşıya NURİOSMANYE kapısından girebilirsiniz. Girişte hemen sağda 18. yüzyıl eserlerinden biri olan NURİOSMANİYE CAMİSİ bütün tarih kokan şanı ile sizi karşılar.

Soğuk ve Güneşli İstanbul’dan Sevgilerle.
Muhammet İlbaş
Tripadvisor
4

Etiketler:,

You may also like

LEAVE A COMMENT