Ayın Kitabı 1 – Ahmet Ümit | İstanbul Hatırası

Ayın Kitabı 1 – Ahmet Ümit | İstanbul Hatırası


Merhabalar herkese. Fırsattan istifade etmek amacı ile bugün de her ( yeni ) okuduğum kitapları olumlu-olumsuz, iyi-kötü demeden eleştireceğim.
Öncelikle Ahmet Ümit’i Lise Öğretmenim olan Hatice AKÇAY’ın Beyoğlu Rapsodisi adlı kitabını aldıktan sonra keşfettim. Daha önce hiç polisiye bir roman okumamıştım. Polisiye romanlara karşı benimde nedensiz yere çıkardığım bir soğukluk var idi. Neyse işte Beyoğlu Rapsodisi ile başladım ve gerçekten yazarın kalemine hayran kaldım.
Didaktik ( öğretici ) eserin yanı sıra günlük hayattan felsefi bilgileri de kitaplarına yansıtarak binevi düşünmenizi sağlar.

istanbul-hatirasi-ahmet-umit

Beyoğlu Rapsodisi’nde polisiye çokta yoktu aslında; ondan sonra aldığım kitap olan Beyoğlu’nun En Güzel Abisi ile tanıdığım ana karakter olan Başomser Nevzat ve Ekip arkadaşlarının arasında kendimi maceradan maceraya, aksiyondan gerilimde buluyordum.

Boşkomser Nevzat, Yardımcısı Komiser Ali, ve güzel Kriminolog olan Zeynep’in yepyeni bir cinayet üzerine gerilimler, gizemler ve en önemlisi polisiye tadındaki bu roman Başkomser Nevzat ve ekip arkadaşlarının daha önce rastlamadığı tarzda bir cinayeti ele alır. Cinayeti işleyen kişi-kişiler tamamen tarihi olaylardan ilham alarak cinayeti kusursuz bir şekilde dakika dakikasına işleyip tarihi mekanlara bırakmaları sonucu Başkomser Nevzat ve ekip arkadaşları araştırmalara koyulur ve sadece cinayeti işleyenler hakkında bilgi edinmeyip yaşadığı İSTANBUL şehrinin de ta Byzantion’a kadar dayanan tarihi ile ilgili bir yolculuğa çıkacaklardır.

wallhaven-304716

——-

Kitap oldukça sade bir dilde anlatılmıştır. Kitabı okurken şiddetle önerdiğim tek şey; eğer İstanbul’da yaşıyor iseniz bilmediğiniz tarihi mekanların yerlerini kitapta çizin ki daha sonra ziyaret etme fırsatını bulasınız.

Polisiye kadar tarih meraklılarının da okuyabileceği bu kitap beni yaşadığım şehir olan İSTANBUL eski adı ile BYZANTION’a karşı yepyeni bilgiler öğrendirmek ile kalmadı yaşadığım şehirde ziyaret etmediğim onlarca mekanların olduğunu da gösterdi.

——-

Gerçekten alıp pişman olmayacağınız bir kitaptır.

——-

Şimdi ise olumlu-olumsuz yorumlara nazaran Orhan Pamuk’un yazarlığını üstlendiği ” Kafamda bir tuhaflık ” kitabını okumaya başlayacağım. ( Geçen cumartesi imzalatmıştım 😉

Etiketler:

You may also like

LEAVE A COMMENT