Ateşten Gömlek


Ateşten gömlek… ne garip bir. Kitap ismi değil mi? Acaba kitabı okuyanlar neden ateşten gömlek adını koymuş? Diyebilirler. Herkesin önce söyleyeceği ilk şey memleket-vatan sevdası ile tutuşup kendini feda edenlerin giydiği gömlek misali… Bence burada asıl soru şu: “Hangi Türk Evladı” bu gömleği giyebilecek kadar cesur ve yiğit? Bu milli mücadele ruhu içinde herkese göğsünü gere gere öne atılmayacaktır bu gömleği giymeye. Kimilerine zorla giydirilecek. Kimilerine ise sorulmayacak bile.

Evet ülkemizin Halide Edip Adıvar’ın romanı ile anlattığı bu ahval ve şerait içinde ateşten gömleği giymeye her yiğit Türk evladı hazır olacaktır.
Zannımca o dönemler servet-i fünun dönemi idi. Neden mi? Kitapta özellikle dikkatimi çeken kısım dil ne kadar ağır olsa da bir çaba var. Ve bu çabanın içinden Halide Edip Adıvar’ın şahane eseri çıkmıştır.

Şöyle bir aklımda canlandırıyorum o yılları. Kuruluş savaşı mücadelesi – 2.İnönü zamanlarını. Düşünsenize; onlarca millet tek çatı altında toplanıp; Osmanlı’nın küllerinden doğan ama bir o kadar zor durumda olan bir ülke. Türkiye.

Bu olaya realist bir yönden bakmak gerekilirse; savaşı kazanmamız imkansız değil mi? Çünkü matematikte sayıların üstünlüğü her zaman önce gelir.
Ama hayır. Her Türk,Kürt,Alevi,Şii… namusunu, vatanını, onurunu, iffetini korumak için o ateşten gömleği giymeye doğuştan hazırdılar. Giydilerde.

Tayahhül ediyorum. Bir kadın. Zor-imkansız denecek kadar zor bir savaş olan kurtuluş savaşında. Üstelik onbaşı.
Bunu sorsak insanlara ne der? Elinin hamuru ile savaşa mı katılır? Otursun evinde kur’an okusun dua etsin. Vs vs.
Hayır. Halide Edip Adıvar gibi nice yiğit Türk kadınları olmasaydı belki savaşı çoktan kaybetmiş idik.

Aslında bu kitabı kitap yapan nedir? Bilir misiniz. Bu kitap savaştan sonra oturulup bir köşede yazılmadı. Direkt! Savaş esnasında yazıldı. Ki en güzel yazım biçimi budur bence.

Anı yaşayarak yazmak!!!

You may also like

LEAVE A COMMENT